😀 PROMOCJA! W KWIETNIU z kodem KWIECIEN15 odbierzesz 15% RABATU! Kod KWIECIEN15 należy wpisać w koszyku, podczas realizacji zakupu. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami. 😀

Ostroga piętowa

Ostroga piętowa - co warto wiedzieć i jak leczyć

Ostroga piętowa to zmiana przeciążeniowo-zwyrodnieniowa guza kości piętowej. Miejsce bólowe tworzy się w wskutek nieustannego drażnienia okolicy piętowej. Jest to silny, pulsujący i mocno uporczywy ból w pięcie, który może bardzo utrudnić codzienne funkcjonowanie.

HEEL BACK GEL HEEL BACK GEL
HEEL BACK GEL
Producent: Corbby
Cena: 10,99 zł

HEEL BACK GEL Żelowe zapiętki do butów

szt.
zobacz więcej
HEEL KALM HEEL KALM
HEEL KALM
Producent: Corbby
Cena: 31,99 zł

HEEL KALM Skarpety z żelową osłoną na pięty.

 

szt.
zobacz więcej
HEEL ORTO HEEL ORTO
HEEL ORTO
Producent: Corbby
Cena: 25,99 zł

HEEL ORTO skórzane podpiętki na nierówności kończyn.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.

zobacz więcej
HEEL PRO HEEL PRO
HEEL PRO
Producent: Corbby
Cena: 17,99 zł

Podpiętki na ostrogi piętowe.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. 

zobacz więcej
HEEL PRO CUP HEEL PRO CUP
HEEL PRO CUP
Producent: Corbby
Cena: 61,99 zł

Silikonowe podpiętki korytkowe na ostrogi piętowe

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. 

zobacz więcej
HEEL PRO GEL HEEL PRO GEL
HEEL PRO GEL
Producent: Corbby
Cena: 44,99 zł

Podpiętki silikonowe na ostrogi piętowe

Podpiętki na ostrogi piętowe HEEL PRO GEL stosowane są przy tworzących się i już istniejących ostrogach kości piętowych.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. 

zobacz więcej
HEEL SIDE SPAR HEEL SIDE SPAR
HEEL SIDE SPAR
Producent: Corbby
Cena: 12,99 zł

Skórzane podpiętki na ostrogi boczne

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. 

zobacz więcej
HEEL SPAR HEEL SPAR
HEEL SPAR
Producent: Corbby
Cena: 46,99 zł

Silikonowe podpiętki na ostrogi piętowe

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. 

zobacz więcej
Gel Sox Gel Sox
Gel Sox
Producent: Corbby
Cena: 18,99 zł

Osłony regenerujące pięty

szt.
zobacz więcej
BONE HEEL BONE HEEL
BONE HEEL
Producent: Corbby
Cena: 71,99 zł

Podpiętki korytkowe na ostrogę piętową - boczną

Podpiętki o budowie korytkowej, wykonane z dwóch rodzajów silikonu o różnych gęstościach. Zalecane w leczeniu przewlekłego stanu zapalnego ostrogi piętowej bocznej oraz popękanej skóry pięt.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. 

zobacz więcej
HEEL TWIST HEEL TWIST
HEEL TWIST
Producent: Corbby
Cena: 33,99 zł

Podpiętki żelowe w kształcie litery U.

Przeznaczone dla osób z dolegliwościami bólowymi pięt, szczególnie przy ostrogach piętowych.

To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. 

zobacz więcej

Co to jest ostroga piętowa

Poprawna nazwa schorzenia używana przez specjalistów to zwyrodnienie lub zapalenie rozcięgna podeszwowego w zależności od jego postaci.

Co to jest tajemnicze rozcięgno podeszwowe?

Rozcięgno podeszwowe przebiega wzdłuż całej długości stopy, łączy piętę z nasadą palców stopy. To włóknista struktura tworząca tzw. taśmę, która przy każdym zgięciu palców stopy - w czasie chodzenia czy skakania silnie się napina. Rozcięgno jest odpowiedzialne za przenoszenie sił ze ścięgna Achillesa oraz mięśnia trójgłowego łydki na piętę, a dalej na palce. Stale się napina i rozluźnia.

Funkcja rozcięgna podeszwowego polega na zapewnieniu stopie odpowiedniej sprężystości. Dzięki niemu łuk sklepienia podłużnego nie ulega spłaszczeniu, a stopa zachowuje prawidłowy kształt. Używamy go przy każdym kroku, dlatego tak bardzo narażone jest na mikrourazy.

Problemy z codziennym chodzeniem

Problem ostrogi piętowej dotyka coraz większej ilości osób. Z biomechaniki chodu wynika, że za każdym razem kiedy stawiamy krok, zaczynamy zawsze od wybicia się z pięty. Jeśli jest na niej zmiana zwyrodnieniowa jak narośl kostna (ostroga piętowa), która podrażnia rozcięgno, wyzwala przewlekły proces zapalny zwany zapaleniem rozcięgna podeszwowego i chroniczny ból. Po jakimś czasie pojawia się problem z chodzeniem i dolegliwość nazywana ostrogą piętową nie pozwala na wykonywanie codziennych czynności.

Kogo dotyczą ostrogi piętowe?

Ostroga piętowa jest charakterystyczna dla społeczeństw wysokorozwiniętych, dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. Ostroga piętowa występuje najczęściej między 40 a 60 rokiem życia, w młodszej grupie wiekowej dolegliwości obserwuje się u biegaczy.

Na ostrogi piętowe narażone są osoby, które:

  • wykonujące pracę w pozycji stojącej,

  • są w podeszłym wieku,

  • noszą niewygodne obuwie,

  • noszą buty na wysokim obcasie.

Wśród innych czynników wpływających na powstawanie ostrogi piętowej są także:

  • nadwaga,

  • płaskostopie,

  • nieprawidłowo dobrane obuwie,

  • przebyte lub nieleczone kontuzje,

  • przykurcz mięśni łydki,

  • degeneracja kostno-stawowa stóp,

  • długotrwałe przeciążenia stopy wynikające z dużej aktywności fizycznej (bieganie, taniec).

Ostroga piętowa przyczyny powstawania

Dolegliwości bólowe okolicy pięty powstają w wyniku zmian zwyrodnieniowych w strukturach kości piętowej (narasta nadprogramowa tkanka kostna) i wywołują intensywny ból.

W wyniku przebytej, niewyleczonej lub źle leczonej kontuzji stopa ustawia się nieprawidłowo podczas chodzenia, co może doprowadzić do zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Kolejną przyczyną wystąpienia ostrogi piętowej jest wzmożona aktywność fizyczna, przy której silnie obciążamy stopy.

Ból pięty może być również spowodowany przez mechaniczny uraz stopy, gdzie może dojść do złamania kości piętowej czy palucha koślawego.

Ostroga piętowa objawy

Ostroga piętowa objawia się silnym bólem stopy przy chodzeniu, a z czasem – również w spoczynku. Ból spowodowany jest naroślą kostną na dolnej lub górnej części pięty. Początkowo objawia się kłuciem w pięcie, które z upływem czasu przeradza się w uciążliwy, przeszywający ból uniemożliwiający chodzenie, stanie i aktywność fizyczną. Na wczesnym etapie schorzenia dyskomfort jest tylko podczas chodzenia (szczególnie rano). Na tym etapie ból pięty można rozchodzić, jednak później ponownie zaczyna się nasilać. Zakres bólu jest różny, czasem obejmuje całą stopę, a nieraz objawia się punktowo.

Diagnoza i rozpoznanie zapalenia rozcięgna podeszwowego

Przy uporczywym bólu pięty niezbędna jest wizyta u specjalisty i wykonanie podstawowych badań jak zdjęcie RTG, ultrasonografia czy rezonans magnetyczny. Badania te pozwolą określić w jakim stanie znajduje się rozcięgno podeszwowe, czy jest pogrubione lub uszkodzone oraz czy i gdzie występuje narośl kostna. Po odpowiedniej diagnozie można wdrożyć specjalistyczne leczenie ostrogi piętowej.

Ostrogi piętowe - rodzaje

Rodzaje ostrogi piętowej:

  • ostroga piętowa górna – zlokalizowana na górnej powierzchni kości piętowej, rozrasta się w kierunku ścięgna Achillesa,

  • ostroga piętowa dolna – zlokalizowana na podeszwowej stronie pięty na guzku przyśrodkowym. Występuje znacznie częściej niż postać górna i jest dużo bardziej uciążliwa.

Jak leczyć ostrogi piętowe?

Jak leczyć ostrogę piętową? Niestety trudno znaleźć metodę, która zlikwiduje przyczynę i objawy schorzenia zapalenia rozcięgna podeszwowego. W początkowym okresie ostrogi piętowe leczy się zachowawczo czyli stosując zabiegi fizykalne oraz środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które mają zredukować ból i wygasić stan zapalny.

By łagodzić zapalenie rozcięgna podeszwowego oraz wzmocnić je i uchronić przed postępowaniem zmian i urazów można wykonywać ćwiczenia rozciągające rozcięgno podeszwowe.

Czasem pomocne są zabiegi fizykoterapeutyczne, takie jak pole magnetyczne, jonoforeza czy fala uderzeniowa. Zabiegi te powodują zmniejszenie dolegliwości bólowych i szybsze gojenie się stanu zapalnego. Poprawę mogą przynieść też domowe sposoby na ostrogę jak masaże, zimne okłady lub okłady borowinowe, a także rolowanie powięzi podeszwowej przy pomocy twardej piłeczki.

W najbardziej zaawansowanych postaciach ostrogi piętowej niezbędne jest leczenie operacyjne.

Aby pozbyć się dolegliwości bólowych oprócz metod fizykalnych, można zapobiegawczo i odciążająco zastosować specjalne wkładki ortopedyczne czy podpiętki, które zmniejszą obciążenie w obrębie pięty.

Podpiętki na ostrogę piętową

By choć trochę ulżyć zapaleniu rozcięgna podeszwowego można w obuwiu stosować różnego rodzaju podpiętki. Z oferty marki CORBBY są to:

  • Podpiętki HEEL PRO CUP, czyli silikonowe podpiętki korytkowe stabilizujące piętę. Dzięki zastosowaniu dwóch gęstości silikonu odciążają guz kości piętowej.

  • Podpiętki HEEL PRO GEL mają miękki krążek w centralnej części pięty, który eliminuje bolesny kontakt z obuwiem.

  • Silikonowe podpiętki HEEL SPAR posiadają delikatne wgłębienie odciążające miejsce bólowe.

  • Skórzane podpiętki HELL PRO na miękkiej piance lateksowej z wyciętym otworem, zabezpieczającym przed powstawaniem stanu zapalnego ostrogi piętowej

  • Podpiętki BONE HEEL mają krążek odciążający jest w bocznej części podpiętki. Przynoszą ulgę kiedy wyrostek kostny ostrogi piętowej nie występuje w części centralnej.

Podrażnione rozcięgno podeszwowe można również odciążyć stosując klin bocznym PRO STEP, który podtrzymuje sklepienie podłużne stopy.

Wkładki do butów na leczenie bólu pięty

Na mocno obolałe stopy można zastosować miękkie wkładki pełne takie jak GEL INSOLE lub FRESIL INSOLE, które amortyzują całą stopę. Można też skorzystać z wykonania indywidualnych wkładek, które można dopasować indywidulanie do własnych potrzeb.

Kompleksowe dbanie o stopy

Leczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego w wielu przypadkach bywa długotrwałe i nie przynosi natychmiastowych efektów. Należy pamiętać, by zawczasu zapobiegać rozwijaniu się tej dolegliwości i wdrażać leczenie już w początkowym stadium zmian w okolicy guza piętowego. Kluczową kwestią jest profilaktyka oraz kompleksowe dbanie o stopy. Bardzo rzadko zapalenie rozcięgna podeszwowego jest chorobą samo w sobie, przeważnie towarzyszy mu przykurcz mięśni łydki lub inne zaburzenia w budowie stopy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl