Płaskostopie poprzeczne
Płaskostopie poprzeczne
Płaskostopie poprzeczne (stopa poprzecznie płaska) to rodzaj wady stóp, polegająca na obniżeniu łuku poprzecznego stopy. Płaskostopie poprzeczne jest odbiegającą od normy budową stopy. Płaskostopie zwane potocznie platfusem to deformacja stóp, która objawia się jako ich obniżone fizjologicznie wysklepienie, często nie wywołuje bólu. Pojawia się zwłaszcza u kobiet i osób starszych oraz u dzieci.
Ortopedyczne wkładki profilowane, dystansujące z aktywnym węglem.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.
Półwkładka żelowa z pelotą metatarsalną
Cienkie półwkładki wykonane z materiału żelowego z pelotą metatarsalną, delikatnie wspierają i podnoszą wysklepienie poprzeczne stóp.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.
Wkładki skórzane z pelotą T
Przeznaczone dla osób z dolegliwościami przeciążenia w przodostopiu, korygują płaskostopie poprzeczne.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą.
Na czym polega płaskostopie poprzeczne?
Płaskostopie poprzeczne to inaczej obniżenie się wysklepienia poprzecznego stopy. W zdrowej stopie kości stępu oraz kości śródstopia układają się w łuk poprzeczny powodując zmiany punktów podparcia stopy. Głównymi punktami podporu w obrębie przodostopia pozostają pierwsza i piąta kość śródstopia. Przy płaskostopiu poprzecznym stopa w przedniej części dotyka podłoża całą powierzchnią. W ten sposób zostaje zupełnie zaburzona biomechanika stopy. Dochodzi do osłabienia mięśni stopy i rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie aparatu kostno-stawowego stopy.
Przyczyny płaskostopia poprzecznego
Płaskostopie poprzeczne może mieć charakter wrodzony (genetyczna wiotkość więzadeł i torebek stawowych), jednak częściej kształtuje się pod wpływem nieprawidłowych nawyków i bodźców. Rozwija się stopniowo z biegiem lat. Obniżenie łuku poprzecznego najczęściej stanowi powikłanie pozostałych wad stóp oraz może być skutkiem zaburzenia napięć w systemie mięśniowo-powięziowym całego ciała. Przyczyną może być noszenie źle dobranego obuwia (zwłaszcza za małego), a także butów na wysokim obcasie.
Czy płaskostopie poprzeczne boli?
Wada polega na obniżeniu łuku poprzecznego stopy, co często nie powoduje dolegliwości bólowych, dopóki nie rozwinie się metatarsalgia, czyli rodzaj guza, który tworzy się wzdłuż nerwu podeszwowego. Wówczas dolegliwości bólowe są uciążliwe. Ból stóp w płaskostopiu poprzecznym świadczy o zaawansowanych zmianach i konieczności podjęcia leczenia. Nieleczone płaskostopie poprzeczne może postępować i wpływać na pogorszenie jakości chodu i codziennego funkcjonowania.
Czy mam płaskostopie poprzeczne?
Płaskostopie poprzeczne zmienia wygląd stopy, która staje się wyraźnie szersza, co utrudnia dobór odpowiedniego obuwia. Do tego pojawiają się ból nasilający się podczas chodzenia, poruszania się w obrębie stopy, kostki, łydki, czy kolana. Dolegliwości te mogą sygnalizować płaskostopie poprzeczne. Jest to wada bardziej nabyta niż wrodzona.
Kogo dotyczy płaskostopie poprzeczne
Płaskostopie poprzeczne może dotyczyć zarówno dzieci jak i dorosłych. Najczęściej obserwowane jest u kobiet i osób starszych.
Często się zdarza, że osoby dotknięte płaskostopiem poprzecznym nie zdają sobie sprawy z jej posiadania, bo często nie daje objawów bólowych. Znaczna grupa osób cierpi na płaskostopie poprzeczne z powodu czynników środowiskowych jak:
-
chodzenie w nieprawidłowo dobranych butach (na wysokich obcasach),
-
długotrwałe noszenie butów na wysokim obcasie lub ze zwężanymi czubkami,
-
nadwaga,
-
osłabienie więzadeł i torebek stawowych,
-
urazy,
-
zmiany hormonalne i chorobowe.
Płaskostopie poprzeczne może być też skutkiem reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) lub tzw. palucha koślawego lub palce młotkowate.
Konsekwencje nieleczenia płaskostopia poprzecznego
Zbagatelizowanie dolegliwości bólowych w efekcie przyczyni się do rozwoju deformacji i większego bólu. Płaskostopie poprzeczne przyczynia się do powstawania haluksów, do deformacji w obrębie palców, również bóli metatarsalnych.
Osoby z płaskostopiem poprzecznym często skarżą się również na obrzęki stóp, jak również ból łydek czy kręgosłupa – wszystko zależy od stopnia zaawansowania deformacji.
Profilaktyka i korygowanie płaskostopia
Najlepszą profilaktyką w przypadku płaskostopia poprzecznego jest chodzenie boso.
W przypadku dzieci i dorosłych, aby skutecznie chronić stopy przed platfusem należy wybierać odpowiednie obuwie lub zastosować wkładki ortopedyczne, które odciążą stopę w kontakcie z podłożem i przywrócą prawidłową biomechanikę stopy. W grupie dzieci i młodzieży są większe szanse na ustawienie stopy w prawidłowym położeniu niż u dorosłych. U dorosłych wkładki raczej nie cofną obniżenia sklepienia, ale zatrzymają deformację. Pogłębianie deformacji prowadzi do rozszerzenia obszaru dolegliwości bólowych oraz powstawaniu innych wad.
Leczenie płaskostopia poprzecznego
Leczenie płaskostopia poprzecznego polega na leczeniu przyczynowym, objawowo -zachowawczym, a w skrajnych przypadkach leczenia operacyjnego. W objawowym leczeniu płaskostopia poprzecznego wykorzystuje się specjalistyczne wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne, które dzięki profilowanym kształtom, wypełniają zapadnięty łuk i podnoszą jego konstrukcję do pierwotnej wysokości i przywracają fizjologiczne ustawienie kości śródstopia.
Ulgę przynosi noszenie wkładek i pelot, które zwiększają powierzchnię obciążenia stopy, niwelując przeciążenie kości śródstopia i unosząc łuk poprzeczny.
Leczenie operacyjne podejmowane jest sporadycznie w przypadku, kiedy inne formy leczenia nie przynoszą efektów i niezbędna jest eliminacja jego przyczyny (np. haluksy).
Jakie wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne?
Wkładki i półwkładki do butów na płaskostopie poprzeczne unoszą zapadnięte sklepienie poprzeczne, przywracając fizjologiczne ustawienie stopy. Zapobiega to postępowaniu dalszym zmianom i zwyrodnieniom, zapewnia komfort i ulgę w zmęczeniu stóp.
Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?
-
Wkładki ORTO TAURUS, dzięki zastosowaniu peloty anatomicznej, podtrzymują sklepienie poprzeczne przy znacznym przeciążeniu przodostopia.
-
Wkładki ORTO lub ORTO DE LUXES posiadają specjalnie wyprofilowany element stabilizujący, który ustawia stopy w bucie, podczas stania czy chodzenia. Zastosowana pelota w części śródstopia delikatnie podtrzymuje linię sklepienia poprzecznego, redukując nacisk na podłoże.
-
Wkładki skórzane, niepełne ORTO ¾ i ORTO DE LUXES ¾, wkleja się do buta tak, aby zastosowana pelota uniosła sklepienie, łagodząc objawy płaskostopia poprzecznego.
-
Półwkładki żelowe HALF GEL DROP oraz półwkładki skórzane HALF DROP posiadające peloty, które unosząc sklepienie, zmniejszają dolegliwości bólowe.