😀 PROMOCJA! W KWIETNIU z kodem KWIECIEN15 odbierzesz 15% RABATU! Kod KWIECIEN15 należy wpisać w koszyku, podczas realizacji zakupu. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami. 😀

Ortezy na kolano

Ortezy na kolano

Chcąc odpowiedzialnie podejść do tematu, należy dobrze ustabilizować ten staw. Idealnym rozwiązaniem w tej kwestii może okazać się dobrze dobrana orteza bądź stabilizator stawu kolanowego. Kto właściwie powinien używać ortezy oraz czym są stabilizatory na kolano? Czym różnią się te dwa przedmioty? W poniższym artykule znajdziesz odpowiedź na te, jak i inne pytania związane ze stabilizatorami kolana.

Czym właściwie jest stabilizator kolana?

Należy zacząć od tego, że stabilizator kolana to rodzaj sprzętu medycznego, który ma za zadanie unieruchomić, odciążyć oraz zabezpieczyć wskazane okolice ciała. Stosuje się go zarówno jako element profilaktyki przed urazami, jak i jako niezbędne ogniwo w procesie leczenia urazów stawów i mięśni. Może być on wykonany z twardego lub miękkiego tworzywa. Często do jego konstrukcji dodaje się stalki bądź pelety. Kształt stabilizatora musi być idealny dopasowany do części ciała, którą ochrania. Wśród stabilizatorów wyróżnią się te z przeznaczeniem na lewe bądź prawe kolano, jak i stabilizatory uniwersalne.

Stabilizatory stawu kolanowego - działanie

W ostatnich latach oferta stabilizatorów uległa znacznej poprawie. Na rynku dostępnych jest coraz więcej rodzai stabilizatorów stawu kolanowego. Należy wskazać, że ich podstawowym zadaniem jest stabilizacja stawu. Nomen omen sama nazwa tego sprzętu medycznego nam to podpowiada. Ponadto usztywniacz na kolano musi utrzymać staw w odpowiedniej pozycji. Stabilizatory są dostępne w trzech stopniach stabilizacji:

  • podstawowym,

  • średnim,

  • zaawansowanym.

Stabilizatory można również podzielić, biorąc pod uwagę ich funkcję. Wyróżniamy usztywniacze, które mają zadanie działać prewencyjnie i chronić kolano przed urazem, usztywniacze wspomagające pracę osłabionych więzadeł, bądź stabilizatory, które spełniają wymóg odciążania i zmniejszania bólu podczas poruszania się.

Po co nosić ortezy kolana?

Ortezy kolana zazwyczaj nosi się z dwóch różnych przyczyn. Pierwsza z nich to profilaktyka dotycząca urazów i kontuzji. Sztywna orteza kolana wspiera stawy kolanowe, ochraniając je przed długotrwałą rekonwalescencją. Osoby, które uprawiają sport i są narażone na stłuczenia bądź zmagają się ze stale nawracającym bólem i dyskomfortem, powinny nosić ortezę prewencyjnie.

Drugą przyczyną z powodu której należy zainteresować się stabilizatorem, jest przebyty uraz. Orteza kolana jest niesamowitym wsparciem po przebytej kontuzji. Nie tylko zabezpiecza je przed dalszym uszkodzeniem, ale również pozwala na odpowiednią regenerację. Dzięki zastosowaniu stabilizatora poprawiamy krążenie krwi oraz przeciwdziałamy powstawaniu obrzęków.

Orteza a stabilizator kolana- różnice

Oba te określenia należą do tej samej kategorii produktów, które mają za zadanie stabilizację i ochronę stawów. Stąd też oba określenia można stosować zamiennie.

Rodzaje stabilizatorów stawu kolanowego

Wśród stabilizatorów wyróżniamy przede wszystkim stabilizatory sportowe, twarde i miękkie.

Stabilizatory sportowe

Stabilizatory sportowe jak sama ich nazwa wskazuje, są przeznaczone dla osób czynnych sportowo. Najczęściej są one miękkie, jednak zawierają pojedyncze elementy usztywniające. Należy wskazać, że nie tylko zawodowi sportowcy są narażeni na urazy i kontuzje. Dotykają one również osoby ćwiczące amatorsko. Niestety, kontuzja powiązana jest ściśle z dyskomfortem, bólem, nieprzyjemnymi dolegliwościami oraz czasowym wyłączeniem z uprawiania sportu. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka, która pozwoli uniknąć tych zjawisk. Niezaprzeczalnie najlepszą prewencją są ortezy kolana.

Konstrukcja stabilizatorów sportowych pozwala na korzystanie z nich podczas uprawiania sportu. Nie ograniczają one ruchów, ale za to zabezpieczają przed kontuzjogennymi odruchami. Ortezy sportowe występują w różnych rozmiarach, tak by każdy sportowiec mógł idealnie dobrać odpowiednie stabilizator kolana. Ponadto w szerokiej ofercie usztywniaczy są również takie, które są dedykowane do konkretnej dyscypliny sportowej.

Stabilizatory twarde

Orteza stawu kolanowego - tak właśnie najczęściej są nazywane. Konstrukcja stabilizatorów twardych składa się z bocznych szyn wzmacniających kolano, usztywnianych elementów i regulowanych pasków mocujących. Najczęściej są one stosowane po operacji bądź urazie. Niektóre z rodzai stabilizatorów twardych, prócz unieruchomienia stawu, pozwalają na regulacje kąta zgięcia i wyprostu w stawie za pomocą wbudowanego zegara kątowego ROM.

Stabilizatory miękkie

Stabilizatory kolana miękkie to nic inaczej jak ściągacze bądź opaski na kolana. Są wykonane z elastycznego i miękkiego materiału. Najczęściej mają zapinanie na rzepy. Korzystanie z nich w żaden sposób nie ogranicza ruchów, a wspomaga więzadła i mięśnie podczas stabilizacji kolana. Ten rodzaj usztywniaczy polecany jest również w czasie leczenia niewielkich urazów.

Koszt stabilizatora stawu kolanowego

Ceny specjalistycznego stabilizatora są bardzo różne i zależą od wielu czynników. Tak naprawdę zaczynają się od kilkudziesięciu złotych za sztukę, a kończą nawet na paru tysiącach. Wśród czynników, które mają wpływ na cenę usztywniacza, wyróżniamy:

  • jakość wykonania,

  • rodzaj użytego materiału,

  • przeznaczenie stabilizatora.

Najtańszą opcją wśród stabilizatorów jest miękka opaska zaś najdroższa usztywniacze sportowe, które wykonywane są na indywidualne zamówienia.

Czy NFZ refunduje ortezy na staw kolanowy?

Dobrą wiadomością jest fakt, że Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje koszty zakupu niektórych ortez. Jest to zwrot części lub całości kosztów poniesionych przez nas na zakup stabilizatora. Taka dopłata może być jednak przyznana raz na 3 lata i może dotyczyć stawu kolanowego z zegarową regulacją oraz stawu kolanowego obejmującego całe udo i goleń.

Istotne znaczenie ma fakt, że aby uzyskać refundację, należy spełnić kilka podstawowych warunków. Pierwszym z nich jest stwierdzenie dysfunkcji przez konkretnego specjalistę: chirurgii, reumatologii, traumatologii, ortopedii czy rehabilitacji. Po drugie ten sam lekarz specjalista musi wystawić receptę na ortezę.

Jak idealnie dopasować ortezę?

Ważnym faktem jest, że aby orteza spełniała swoje funkcję ochronne, stabilizujące i regenerujące, musi być idealnie dopasowana, zarówno pod kątem rozmiaru, materiały, jak i przeznaczenia. Usztywniacz, który jest zbyt luźny, nie przylega dostatecznie do kolana, a tym samym nie podtrzymuje stawu. Z drugiej strony zbyt ciasny stabilizator może powodować opuchliznę, niedokrwienie otarcia czy nawet zapalenie żył.

Aby kupić idealnie dopasowaną ortezę, warto pomyśleć nad indywidualnym zamówieniem. Oprócz tego można próbować dobrać gotowy produkt. Producenci usztywniaczy podają na swoich stronach dokładne wymiary, na podstawie których możemy wybrać swój rozmiar.

Na jaki stabilizator stawu kolanowego się zdecydować?

Decydując się na zakup stabilizatora stawu kolanowego, należy dobrze dopasować go do swoich potrzeb. Przede wszystkim trzeb zwrócić uwagę na to, w jakim celu będziemy go stosować - lecznico czy profilaktycznie. I tak w przypadku, jeśli odczuwamy niewielki ból, któremu towarzyszy mały obrzęk, powinna wystarczyć nam opaska elastyczna. W sytuacji jednak, gdy nasze dolegliwości są poważniejsze, bądź na co dzień uprawiamy intensywną aktywność sportową, to wsparcie stawu kolanowego powinno być wystarczająco duże. Warto wtedy zdecydować się na zakup ortezy zaawansowanej.

 

orteza kolana

Wybór odpowiedniego stabilizatora na staw kolanowy może początkowo wzbudzać w nas uczucie zmieszania. Ich szeroka oferta dostępna na obecnym rynku wyrobów medycznych jest tak duża, że możemy mieć wątpliwości co do tego, na jaki rodzaj ortezy się zdecydować. Warto przed zakupem zapoznać się z podstawowymi funkcjami i rodzajami usztywniaczy bowiem każdy z nich ma swoje osobliwe cechy. Aby cieszyć długo z zakupionego usztywniacza, należy postawić na wysoką jakość wykonania i właściwy materiał. Ortezę stawu skokowego można zakupić stacjonarnie, jak i w sklepach internetowych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl