😀 PROMOCJA! W MARCU z kodem MARZEC15 odbierzesz 15% RABATU! Kod MARZEC15 należy wpisać w koszyku, podczas realizacji zakupu. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami. 😀

Pończocha uciskowa - do czego służą i jak nosić

Pończocha uciskowa - do czego służą i jak nosić

Pończochy uciskowe są stosowane w leczeniu żylaków poprzez zmniejszenie obrzęku spowodowanego żylakami. Pomagają one zapobiegać bólowi i poprawiają jakość życia osób z żylakami.

Co to są żylaki?

Żylaki są często związane z ciążą, ale mogą wystąpić u kobiet w każdym wieku, a także u mężczyzn. Powstawanie żylaków może mieć również podłoże genetyczne. Żylaki pojawiają się na nogach, gdy osłabione zastawki w żyłach rozszerzają się, powodując gromadzenie się krwi i stają się wtedy widoczne. Kobiety z żylakami zwykle mają je na obu nogach i mogą one wywierać nacisk na jedną nogę bardziej niż na drugą, ze względu na różną wysokość dotkniętych obszarów.

Pończochy uciskowe pomagają zmniejszyć żylaki, zmniejszając objętość krwi w żyłach nóg. Korzystanie z pończoch uciskowych sprawi, że poczujesz się bardziej komfortowo, ponieważ zmniejszą ból i dyskomfort. Pończochy przeciwżylakowe pomagają również zapobiegać nawrotom żylaków, ponieważ ograniczają gromadzenie się krwi i zmniejszają stany zapalne.

Co to jest pończocha uciskowa?

Pończochy uciskowe pomagają zmniejszyć obrzęk i poprawić krążenie w nogach, zmniejszając tym samym ból związany z żylakami.

Pończocha uciskowa to przede wszystkim elastyczna odzież, która dopasowuje się do nóg i stóp i uciska nogi z różną siłą, co wspomaga krążenie krwi.

Skarpety kompresyjne mają zwykle określony stopień kompresji. W związku z tym mogą to być pończochy uciskowe 1 stopnia lub też pończochy uciskowe 2 stopnia, pończochy uciskowe 3 stopnia lub 4 stopnia. Tego rodzaju odzież zmniejsza obrzęki nawet o 80 procent w porównaniu z nieleczonymi żylakami.

1 klasa – 18-21 mm Hg stosowana jest u osób z ryzykiem chorób żylnych oraz u osób mających już żylaki. 2 klasa - 25 - 32 mm Hg- stosowana jest przez osoby, które mają niewydolność żylną spowodowaną patologią układu powierzchniowego, a także głębokiego. Używana jest także u osób po operacji albo zabiegu skleroterapii. 2 klasa pończoch uciskowych zalecana jest także kobietom w ciąży, które mają żylaki. 3 klasa - 35-45 mm Hg jest zalecana pacjentom z obrzękiem limfatycznym, które mają charakter odwracalny oraz u kobiet w ciąży z żylakami i obrzękami. Klasa 4 pończoch o ucisku powyżej 60 mm Hg jest dla osób z obrzękiem limfatycznym nieodwracalnym oraz w zaawansowanym zespole pozakrzepowym.

Do czego używa się pończoch uciskowych?

Do czego służą pończochy uciskowe? Ludzie używają pończoch uciskowych do leczenia żylaków w domu lub pod nadzorem lekarza. Lekarze przepisują pończochy uciskowe jako leczenie żylaków, gdy uznają to za konieczne na podstawie historii medycznej danej osoby. Pończochy przeciwżylakowe mogą być również stosowane w celu przyspieszenia gojenia się żylaków, ponieważ zmniejszają ból i zwiększają krążenie. Osoby z ciężkimi przypadkami choroby żylnej mogą codziennie używać uciskowych pończoch, aby zmniejszyć tym samym objawy.

Skarpetki uciskowe pomagają również w zapobieganiu nawrotom żylaków, ponieważ zmniejszają obrzęki w danym obszarze. Pozwala to na powrót krwi z opuchniętych obszarów. Po kilkutygodniowym stosowaniu pończoch uciskowych pacjenci mogą zaprzestać ich stosowania, jeśli objawy ustąpią samodzielnie lub pod nadzorem lekarza.

Pończochy uciskowe są skutecznym sposobem leczenia osób z zaburzeniami żylnymi, takimi jak zakrzepica żył głębokich lub obrzęk pooperacyjny w danej części nogi (łydka, udo). Pomagają również w zapobieganiu przyszłemu obrzękowi w obszarach żylaków, ponieważ zmniejszają obrzęk już obecny na powierzchni skóry.

Pacjenci, którzy używają pończoch uciskowych do leczenia zaburzeń żylnych, zgłaszają znaczny sukces. Wynika to głównie z regularnego stosowania produktu medycznego pod nadzorem lekarza lub w domu w zależności od ciężkości ich stanu.

Jak stosować pończochy przeciwżylakowe?

Ile godzin dziennie trzeba nosić pończochy uciskowe? 

Pończochy uciskowe zakłada się zaraz po wstaniu z łóżka, przed pojawieniem się obrzęku nóg. Warto pamiętać aby je usunąć przed pójściem spać. Po ich założeniu należy je wygładzić, aby nie było żadnych fałd, ponieważ może to utrudniać przepływ krwi. W związku z tym pończochy uciskowe zakłada się i nosi  przez cały dzień i zdejmuje przed pójściem spać. Ważne jest, aby prawidłowo nosić produkt medyczny, ponieważ nieprawidłowo noszone może być szkodliwe.

Pończocha uciskowa zmniejsza żylaki poprzez zmniejszenie objętości krwi wpływającej do żył nóg. Jest to możliwe poprzez uciskanie dotkniętych obszarów skóry bandażem lub elastyczną odzieżą uciskową (ACE). Pończochy uciskowe są zwykle wykonane z bawełny lub nylonu. Jednakże medyczna odzież uciskowa wykorzystuje materiały silikonowe w celu lepszego krążenia krwi w nogach.

Medyczną odzież uciskową stosuje się w leczeniu stanów klinicznych, takich jak obrzęki, przewlekła niewydolność żylna i zespół niewydolności żylnej (VAS), a także żylaki i pajączki. ACE są noszone na górnej części ciała w celu złagodzenia obrzęków pooperacyjnych, żylaków tak aby zapobiec gromadzeniu się krwi w stanach zapalnych żył nóg.

Jak długo nosić pończochy uciskowe po operacji? Szwy po operacji zdejmowane są zwykle po 7 dniach. Niezbędne jest w takim przypadku używanie pończochy przeciwżylakowej o I stopniu ucisku od 6 do 8 tygodni. 

Podczas stosowana pończoch uciskowych najlepiej jest postępować zgodnie z zaleceniami lekarza podczas ich używania, ponieważ ta odzież może być bardzo korzystna, jeśli jest używana prawidłowo.

Jak dobrać rajstopy uciskowe?

Jak dobrać rajstopy oraz pończochy uciskowe? Na początku trzeba przede wszystkim dokładnie zmierzyć nogi. Pomiaru powinna dokonać wykwalifikowana osoba. Będzie mierzyła ona obwód nogi tuż nad kostką, w połowie łydki, połowie uda, a także pod kolanem i 5 cm poniżej krocza. 

Czy stosowanie pończoch uciskowych jest zdrowe?

Czy pończochy uciskowe mogą zaszkodzić? Pończochy przeciwżylakowe są bezpiecznym, a także prostym sposobem postępowania w przypadku przewlekłej niewydolności żylnej, a także służą pomocniczo w zakrzepicy żylnej w początkowym stadium choroby, jak i również zapobiegają powstawaniu żylaków w przyszłości.

Należy pamiętać, że pończochy uciskowe nie zlikwidują żylaków, ale złagodzą ich objawy oraz zapobiegną wystąpieniu powikłań. Aby były skuteczne spełniały swoje funkcje, muszą być wykorzystywane systematycznie, a także stosowane prawidłowo według zaleceń lekarza.

Materiał leczniczy pończoch uciskowych dobierany jest dopiero po konsultacji z lekarzem, który określa zalecany stopień ucisku albo też przeciwwskazania do noszenia pończoch uciskowych. Zaleca również noszenie odpowiednich pończoch medycznych ze względu na ich wysokość (pończochy lub podkolanówki).

Podsumowanie

Noszenie pończoch uciskowych ma wiele korzyści terapeutycznych- obejmują one poprawę obrzęku, zmniejszenie bólu i ograniczenie ryzyka rozwoju nowych żylaków. Dlatego zaleca się, aby wszystkie kobiety, które mają żylaki, codziennie nosiły pończochy uciskowe, aby skutecznie i komfortowo leczyć ich stan.

Chociaż rajstopy uciskowe są głównie zalecane w leczeniu chorób żył nóg, w rzeczywistości można je bezpiecznie nosić bez objawów żylaków. Dlaczego? Ponieważ układ krążenia może powodować żylaki z powodu siedzącego trybu życia, a w przypadku kobiet- chodzenia na wysokich obcasach. Dlatego warto profilaktycznie stosować rajstopy lub pończochy uciskowe

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl