😀 PROMOCJA! W KWIETNIU z kodem KWIECIEN15 odbierzesz 15% RABATU! Kod KWIECIEN15 należy wpisać w koszyku, podczas realizacji zakupu. Rabaty nie łączą się z innymi promocjami. 😀

Odciski na stopach

Odciski na stopach

Odciski to obszary grubej skóry, który rozwija się w wyniku nacisku na skórę. Kilka czynników może zwiększyć ryzyko rozwoju nagniotków, w tym genetyka i noszenie butów, które są zbyt ciasne lub wąskie dla stóp.

Rodzaje i przyczyny odcisków na stopach

Istnieją trzy główne odcisków, które mogą rozwijać się na stopach:

  • Modzel to grubszy obszar skóry, który tworzy się z czasem w wyniku powtarzającego się tarcia lub nacisku. Modzel nie jest bolesny i nie powoduje żadnych problemów, ale możesz chcieć się go pozbyć z powodów kosmetycznych, jeśli Ci przeszkadza.

  • Nagniotek to również zgrubienie na skórze, ale jest ono spowodowane zakażeniem tkanki podstawowej. Nagniotki są zazwyczaj bardziej bolesne niż modzele i mogą wymagać leczenia, aby zapobiec pogorszeniu się ich stanu.

  • Kurzajki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Kurzajki to zazwyczaj małe narośla na skórze, które można usunąć za pomocą leków lub zabiegów zamrażania.

Różnica pomiędzy modzelem a nagniotkiem

Modzele i nagniotki to grube, twarde płaty skóry, które mogą tworzyć się na stopach. Powstają one zazwyczaj w wyniku tarcia między spodem stopy a powierzchnią, na której się ona opiera, na przykład kiedy nosisz ciasne buty lub chodzisz boso przez cały dzień. Modzele występują zazwyczaj na palcach stóp i dłoniach - nagniotki tworzą się często po bokach palców lub na piętach.

Główna różnica między modzelami a nagniotkami polega na tym, że modzel powstaje w wyniku powtarzającego się nacisku w jednym miejscu (jak w przypadku noszenia butów na wysokim obcasie), natomiast nagniotek powstaje w wyniku ciągłego nacisku ze wszystkich stron (jak w przypadku noszenia sandałów).

Powstawanie odcisków na palcu - co to może być?

Odcisk na palcu u nogi to tzw. Kostka Krawca, czyli zgrubienie, które tworzy się na stawie u podstawy palca u nogi. Dzieje się tak, gdy Twój palec przesuwa się w kierunku drugiego palca, co powoduje, że kość rośnie i napiera na nią. W rezultacie okazuje się, że palec u nogi jest wygięty w kierunku pozostałych palców.

Najczęstszą przyczyną tego stanu jest noszenie zbyt wąskich lub zbyt ciasnych butów. Może być również spowodowana czynnikami genetycznymi lub zapaleniem stawów w kolanach i stopach. Chociaż nie ma lekarstwa na Kostkę Krawca, dostępne są zabiegi, które łagodzą ból i dyskomfort, jak również zapobiegają dalszym uszkodzeniom.

Usuwanie odcisków na stopie z korzeniem

Kurzajki na stopach to częsta choroba skóry, która może być spowodowana ekspozycją na wirusa brodawczaka ludzkiego. Mogą one pojawić się w dowolnym miejscu na ciele (ale najczęściej na stopach), i charakteryzują się małym, brodawkowatym wzrostem, który wygląda jak kalafior.

Odciski na stopnie z korzeniem nie są w żaden sposób szkodliwe i można je usunąć za pomocą dostępnego bez recepty kwasu salicylowego lub krioterapii (zamrażania). Dobrą wiadomością jest to, że brodawki stóp mają tendencję do odchodzenia na własną rękę po około dwóch latach, więc nie musisz nic z nimi robić, chyba że przeszkadzają w codziennym życiu lub w inny sposób cię niepokoją.

Jeśli myśl o zamrożeniu stóp nie brzmi atrakcyjnie, istnieją inne możliwości leczenia brodawek stóp - w tym terapia laserowa, która jest zwykle droższa niż inne zabiegi, ale może mieć lepsze wyniki w dłuższej perspektywie.

Twardy odcisk na stopnie - płaskostopie

Twardy odcisk na stopie to częsty stan, który może wystąpić, gdy stopa jest dociskana do podłoża podczas chodzenia lub biegania. Może on również wystąpić, gdy nosisz ciasno dopasowane buty, które nie mają wystarczającej wyściółki.

Twarde odciski na stopach mogą być spowodowane płaskostopiem (zwanym również opadającym łukiem). Płaskostopie powoduje zapadanie się łuku, co skutkuje nieprawidłowym rozkładem nacisku na stopę. Ten nieprawidłowy rozkład nacisku powoduje, że skóra na stopie traci swoją elastyczność i staje się twarda, co prowadzi do powstania twardego odcisku na stopie.

Czy odciski na stopach mogą powstać w wyniku złej higieny stóp?

Odciski na stopach nie są muszą być spowodowane złą higieną stóp. Mogą być jednak nasilone przez niewłaściwą higienę lub źle dopasowane obuwie. Odciski są spowodowane wzrostem ciśnienia w obszarze stopy, w którym tworzą się nagniotki. Ucisk ten może być również spowodowany przez Kostkę Krawca lub palec młotkowaty - są to schorzenia genetyczne, które powodują, że kości rosną w nieprawidłowy sposób. Kiedy te kości zrastają się i tworzą zgrubienia, sprawiają, że noszenie odpowiednio dopasowanych butów jest niezwykle niewygodne. Powoduje to większy nacisk na stopy, co może prowadzić do powstawania odcisków na spodzie stóp.

4 domowe sposoby na odciski na stopach

1. Pumeks

Pumeks to naturalne narzędzie, które może być używane do usuwania martwego naskórka. Używanie pumeksu na podeszwach stóp pomoże Ci pozbyć się nagniotków i modzeli. Pumeksy są często wykonane ze skały wulkanicznej i występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Najlepsze z nich mają powierzchnie, które są gładkie, ale również wystarczająco grube, aby dobrze wykonać swoją pracę. Aby go użyć, delikatnie pocieraj tam i z powrotem obszar, z którego chcesz usunąć martwy naskórek (np. między palcami). Uważaj, aby nie skrobać zbyt mocno, bo możesz się skaleczyć!

2. Moczenie stóp w ciepłej wodzie

Jeśli masz odciski na stopach, moczenie ich w ciepłej wodzie może pomóc zmiękczyć tkankę i zmniejszyć obrzęk. To także dobry sposób na złagodzenie bólu i zapobieganie powstawaniu nagniotków. Napełnij wannę lub miskę, dodaj 1-2 łyżki stołowe soli (możesz użyć soli morskiej lub soli himalajskiej), a następnie mocz stopy przez 20 minut. Jeśli wydaje Ci się to zbyt pracochłonne, spróbuj nakładać sól bezpośrednio na odcisk raz dziennie przez kilka dni, aż zmięknie on na tyle, że będzie można go usunąć pęsetą lub pumeksem.

3. Żel aloesowy lub skórki banana

Jeśli podejrzewasz, że Twoje odciski są spowodowane nadmiernym naciskiem, a nie czymś innym, spróbuj użyć żelu aloesowego lub skórek od bananów, aby zmniejszyć ich rozmiar. Żel aloesowy ma wiele właściwości leczniczych, w tym działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Może pomóc zmniejszyć stan zapalny i promować gojenie się tkanki skórnej. Powinieneś stosować go dwa razy dziennie przez kilka tygodni, aż twoje odciski na stopach znacznie się poprawią lub całkowicie znikną.

Skórki bananów to kolejna naturalna opcja leczenia nagniotków na stopach, ponieważ zawierają one witaminy A, B6, C i E, a także potas i magnez - wszystkie te składniki są niezbędne dla zdrowej skóry. Wystarczy położyć skórkę od banana zewnętrzną częścią na odcisku i trzymać przez 30 minut dziennie.

4. Olej rycynowy i oliwa z oliwek

Olej rycynowy i oliwa z oliwek są dobre na odciski na stopach, ponieważ są nawilżające, co oznacza, że pomogą zmiękczyć skórę i uczynić ją mniej podatną na rozwój twardych odcisków. Możesz zastosować te oleje, wcierając je w skórę za pomocą wacika, zaleca się użycie 5-10 kropli na jeden wacik. Należy to robić dwa razy dziennie i pozwolić olejkowi wsiąknąć na co najmniej pół godziny przed zmyciem go mydłem lub innym środkiem czyszczącym. Jeśli po zastosowaniu któregoś z tych rodzajów olejków Twoja skóra poczuje się podrażniona, spróbuj stosować je rzadziej lub rozcieńcz je wodą, aby zmniejszyć ich siłę działania.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powszechność występowania odcisków na stopach, warto pamiętać, że nie muszą być one oznaką złej higieny. Mogą być spowodowane naciskiem, tarciem i innymi czynnikami, które powodują powstawanie modzeli i nagniotków. Modzele te mogą być leczone za pomocą dostępnych bez recepty kremów lub żeli, ale jeśli ból utrzymuje się przez więcej niż kilka dni po leczeniu, może być najlepiej odwiedzić lekarza.

Nagniotki na stopach mogą być bolesne i niewygodne. Chociaż nie są to poważne problemy zdrowotne, mogą utrudniać życie, gdy trzeba stać lub chodzić przez długie okresy czasu. Na szczęście istnieją sposoby, aby zapobiec powstawaniu nagniotków na stopach w pierwszej kolejności oraz metody ich leczenia, gdy już powstaną.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl